Dr Mladen Pušac novi je član Kabineta za fizijatriju
08.11.2024
Doktor Mladen Pušac, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije pridružio se našem Kabinetu za fizijatriju. U našoj bolnici obavljaće EMNG preglede.
EMNG (elektromioneurografija) je dijagnostička i elektrofiziološka metoda kojom se ispituje funkcija neuromišićnog sistema.
Ovom metodom dobijamo vrlo važne informacije o funkcionalnosti perifernog nervnog sistema od nivoa perifernog neurona, preko nervnih korjenova, nervnih spletova i perifernih nerava, sve do neuromišićne spojnice i samih mišića.
Čine je ELEKTRONEUROGRAFIJA (ENG) i ELEKTROMIOGRAFIJA(EMG)
ENG-metoda električne stimulacije nerava i ispitivanje brzine provođenja, odnosno provodljivosti i kvaliteta odgovora motornih i senzitivnih vlakana perifernih nerava koji se pri tome dobija.
Koriste se površne elektrode, a stimuliše se strujom promjenljive jačine koja nije posebno neugodna, kratkotrajna je i bezbjedna.
Dobijeni rezultati ukazuju na visinu mjesta i tip oštećenja perifernih živaca.
EMG-metoda je blago invazivna, kojom se registruju spontana patološka aktivnost i analiziraju mišićni potencijali. Na osnovu njihovog izgleda, visine trajanja, ponavljanja, dobija se veliki broj podataka koji značajno olakšavaju postavljanje dijagnoze.
Za pregled se koriste jednokratne sterilne iglene elektrode kojima se ubadaju mišići od interesa i traži od pacijenta da aktivira mišiće.
Kako bi pretraga bila uspješna i ugodnija za pacijenta, potrebna je saradnja ljekara i pacijenta.
Metoda nezamjenjiva jer daje pravi odgovor o realnom stanju mišića.
Kada se radi EMNG?
EMNG pregled se radi po preporuci neurologa, neurohirurga, fizijatra, ortopeda i interniste.
EMNG pregled je najbolje obaviti u toku treće nedjelje od pojave simptoma i tegoba.
Priprema pacijenta
Prije pregleda je potrebno izmjeriti težinu i visinu, istuširati se, temeljno oprati ruke i noge, ne nanositi nikakve kreme, losione i preparate za njegu kože tijela i lica veče prije i na dan pregleda.
Pacijent može jesti i piti prije pregleda, uzeti redovnu preporučenu terapiju (osim ako se traži nalaz RNS kod Miastenija gravis- ne uzimati Mestinon 12 sati prije pregleda).
Pacijent je dužan da sa sobom na pregled ponese kompletnu medicinsku dokumentaciju koju posjeduje i koja govori o istoriji bolesti i ispitivanjima izvršenim prije EMNG pregleda.
Potrebno ljekara upoznati o eventualnoj zaraženošću HIV virusom i virusom hepatitisa B i C.
Indikacije:
- Radikulopatije : hernija intravertebralnih diskova, lumboishialgije, cervikobrahijalno sindrom;
- kompresivne i traumatske lezije nerava: (karpalni kanal, kubitalni kanal, pareza peroneusa, paraliza radialisa…)
- pleksopatije
- polineuropatije: metaboličke (dijabetes), toksične (alkohol), autoimune, nasljedne,
- miopatije (distrofije, miozitis, dermatomiozitis)
- bolesti neuromišićne spojnice,
- bolesti motornog neurona.
Neželjene reakcije nakon pregleda.
Nakon pregleda može doći do privremenih, manjih modrica u predjelu tijela u kojima je bila postavljena iglena elektroda. Modrice bi trebale izblijediti u roku od nekoliko dana. Ako modrica i dalje perzistira, obratite se svom ljekaru primarne zdravstvene zaštite.
Kontraidikacije za EMNG:
- poremećaji koagulacije
- loše regulisana antikoagulantna terapija (INR do 3 - nije kontraindikovana za EMG / INR preko 3 - proceniti rizik i korist) (Antiagregaciona terapija (Aspirin, Plavix) nije kontraindikacija za EMNG.
- snižen broj trombocita (ispod 50 000)
- infekcije i opekotine na koži u predjelu izvođenja pregleda
- pejsmejker ili kardijalni defibrillator, imobilizacija je relativna kontraindikacija